úterý 24. ledna 2017

Jak si vlastně vede "digital preservation" komunita? Komentáře vítány

Andy Jackson a Paul Wheatley tento víkend rozeslali pomocí Google fóra https://groups.google.com/group/digital-curation emails s prosbou o spolupráci. Obracejí se v něm na všechny zapojené v komunitě okolo dlouhodobé archivace s otázkou, zda současný způsob práce, spolupráce a publicity v této komunitě je dostatečný. Oba dlouhodobě stojí za webem www.digipres.org, kde se celkem úspěšně snaží spojovat roztříštěné aktivity různých registrů, diskuzních fór apod. Ideou je mít vše pod jednou střechou a poskytnout zájemcům web jak pro prvotní tak i pro detailní orientaci v problému.
Originální znění emailu je níže, zmíněné otázky znějí
Poslední otázka je asi nejpalčivější. Pokud máte na tyto otázky odpověď nebo názor, napište jej přímo na diskuzní forum https://groups.google.com/forum/#!forum/digipres, nebo do diskuze pod tímto příspěvkem. 

Děkujeme

Calling All Digital Preservers!

The digital preservation community is small and under resourced. This means we have to work together if we want to make a real impact. To this end, a small group of us has been attempting to help the members of the digital preservation community better support each other. The results of this include:
  • The http://www.digipres.org site, which aims to provide a gateway to all of the wonderful community-owned and community-oriented resources out there that are dedicated to digital preservation.
  • The Digital Preservation Q&A site (http://qanda.digipres.org/), which is a Q&A site set up in the wake of the failure of the efforts to set up suitable Stack Exchange sites for our field.
  • The COPTR Tool Registry (http://coptr.digipres.org), which was formed by the merger of many of the previous tool registry efforts, and which seeks to be a primary reference for those working in practical digital preservation.
  • The POWRR Tool Grid v.2 (http://www.digipres.org/tools/), which is generated from COPTR registry.
  • The Formats Overview (http://www.digipres.org/formats/), built by aggregating information from a number of different format registries.
If, like us, you believe we all need to work together, we’d love to hear from you….
The last one is really important. We’ve been in digital preservation long enough to see a lot of portals and projects come and go, and we recognise that making it possible to build on past work sometimes requires changing what we've built so far.

Please get in touch if you have any questions. You could talk to us directly, or use the digipres community forum we set up for this purpose. We’re happy to hear any and all ideas and criticisms!

Best wishes,
Andy Jackson (@anjacks0n) and Paul Wheatley (@prwheatley)
--

Žádné komentáře:

Okomentovat