pátek 28. listopadu 2014

Zajímavé příspěvky na akcích v Praze tento týden

Tento týden proběhly v Praze dvě akce, kde zaznělo pár zajímavých příspěvků. Na CESNET Community Forum ke zpracování a ukládání velkých dat asi stojí za to upozornit především na příspěvek D. Antoše o možných způsobech využití digitálních úložišť CESNET. Zajímavý byl také příspěvek o prvním repozitáři v ČR, který získal DSA.

Na druhé akci, AKM 2014 (snad zde časem budou i slidy), jistě stál za poslechnutí příspěvek "Dlhodobá ochrana digitalizovaného kultúrneho dedičstva na Slovensku" o projektu CDA , měl původně název delší "alias "poucenie z krizoveho vyvoja". Protože jsem ho neviděl, nemůžu ho nijak komentovat, nicméně i druhý den se objevily příspěvky zajímavé z hlediska dlouhodobé archivace:
  • Anna Batistová a Eric Rosenzveig z NFA a FAMU přednesli svoje úvahy o založení studijního programu týkajícího se dlouhodobé archivace audiovizuální dat, který již delší dobu plánují na FAMU. Pro klasické archiváře a knihovníky to bylo sice trochu odtažité téma - audiovizuální data, audio data, webové obsahy jsou obecně zatím na okraji jejich zájmu a kromě Webarchivu nebo dalších speciálních projektů (virtuální fonotéka) zatím webová nebo audiovizuální data běžné knihovny a archivy moc neřeší. Moc se mi líbilo, že Eric citoval David Giarettu, zakladatele APARSENU nebo PTAB, který před pár lety dvakrát přednášel i v Praze (video z jedné přednášky v NK ČR z roku 2008 je stále online zde http://www.digitalpreservationeurope.eu/video-training/prague-2008/), jen jsem slyšel poprvé, že by se měl David také podílet na archivaci v BBC - možná došlo k záměně s Richardem Wrightem (dříve výzkumník v BBC, dnes na http://preservationguide.co.uk/). Nicméně, držím palce jak NFA tak FAMU - zatím nejbližší rozumný studijní program v téhle oblasti nabízí Univerzita v Amsterodamu
  • Nešťastně působilo vystoupení CITEM, zvláště když jsem ho viděl den po prezentaci Davida Antoše o službách úložišť CESNETu. CITEM byla do roku 2009 velmi aktivní komunita směřující k zavádění standardů dlouhodobé archivace v muzeích a galeriích, nicméně projekt digitálního úložiště byl odložen k ledu. Dnes, kdy CESNET má hotovou infrastrukturu DÚ CESNET a na poměry  muzejí má k dispozici obrovskou kapacitu, není důvod váhat. 
  • V. Richter řekl, že organizátoři žádali MK ČR, aby na konferenci představilo svoji koncepci pro příští roky právě také co se týče ukládání dat.  Z pléna zaznělo, že na MK ČR začala pracovat pracovní skupina pro digitalizaci, která má navrhnout jak čerpat finance v dalším období z EU a tam by se o dlouhodobou archivací dat v kulturních institucích mělo jednat v první řadě. Bohužel, z MK ČR tradičně nikdo nedorazil. Naposledy někdo z MK ČR vystoupil na AKM v roce 2011,
  • Pokud někoho zajímají offline media pro ukládání dat, tak měl ještě příležitost si poslechnout povídání o zkušenostech s http://www.piql.com/.


Žádné komentáře:

Okomentovat