úterý 18. září 2012

DOI ISO standardem

Staronová novinka z obasti trvalých identifikátorů, DOI se stal ISO standardem letos v květnu.
ISO 26324:2012, Information and documentation -- Digital object identifier systemDalší informace a informace o systému DOI:
http://www.iso.org/iso/home/news_index/news_archive/news.htm?refid=Ref1561

Kromě toho byly letos publikovány další dva standardy z této oblasti:
ISO 27729:2012 - Information and documentation -- International standard name identifier (ISNI)
ISO 27730:2012- Information and documentation -- International standard collection identifier (ISCI)

Dotazník APARSEN - What is the state of digital preservation in your organisation?


APARSEN (Alliance for Permanent Access to the Records of Science in Europe Network), a project that runs under the ICT directorate of the EUROPEAN COMMISSION aims to produce a study which evaluates digital preservation in terms of importance, value, benefits, currents activities, costs and future involvement among European libraries, archives and research organizations.

This survey is aimed at individuals who are either actively engaged in digital preservation or can comment on the state of the digital preservation activity (or lack of) within their organization from a strategic perspective.

The results of the survey should allow us to build a picture of the state of digital preservation and related challenges in libraries and archives across Europe. This picture will help to create a roadmap to inform future actions to ensure that our organizations can position themselves to address the challenges of digital preservation into the future.

This is a user-friendly survey which you should be able to complete within 20 minutes.

To begin, please click the survey URL below:

https://es.surveymonkey.com/s/APARSEN_SURVEY

We would like to inform you that the survey results will not reflect any particular company perspective as gathered results will be treated in an anonymous way in compliance with the Data Protection Act.

neděle 16. září 2012

SPOT - nová metoda identifikace a hodnocení rizik v digitálním archivu

Sally Vermaaten, Brian Lavoie a Priscilla Caplan v novém čísle časopisu D-lib publikovali velmi zajímavý článek, který stojí za důkladné přečtení. Věnuje se metodám identifikace rizik, které hrozí nebo mohou hrozit datům v digitálním archivu. V úvodních částech podává výborný přehled literatury a publikací k tomuto tématu, včetně jejich popisu. Přílohou je tabulka taxonomií rizik (DRAMBORA, TRAC aj.) ze 4 pohledů, které autoři považují za nutné vlastnosti jakéhokoliv konceptu hodnocení rizik. Některé taxonomie jsou nevyvážené, dávají důraz na konkrétní oblasti a některé opomíjí, jsou různě granulovány, někde jsou smíchány pohledy na typy rizik apod. Z tohoto důvodu se autoři pokusili vytvořit obecný model, lehce použitelný pro různé typy digitálních archivů.
Hlavní náplní článku je tedy představení nového modelu identifikace možných rizik SPOT (Simple Property-Oriented Threat). SPOT se zaměřuje na rizika hrozící digitálním dokumentům (jejich vlastnostem), tedy obsahu archivu. Záměrně se nevěnuje rizikům spojeným např. s organizací, podpůrnými aktivitami (financování, personalistika apod.). SPOT definuje 6 základních vlastností (oblastí), které tvoří "úspěšnou digitální ochranu", jsou to:  

  • availability, 
  • identity, 
  • persistence, 
  • renderability, 
  • understandability a 
  • authenticity.

Tyto vlastnosti, které jsou vztahovány k digitálním objektům jako takovým, jsou v článku definovány, popsány a doplněny příklady možných rizik s nimi spojenými. 6 vlastností vychází z referenčního rámce OAIS, který některé z nich popisuje jako součást tzv. Popisné informace pro ochranu (Preservation Description Information), dále si autoři přibrali Autenticitu, která je součástí schématu pro ochranná metadata PREMIS a také Renderability (zobrazitelnost), která byla k OAIS přidána při jeho revizi v roce 2002.
Díky tomuto přístupu a obecnosti je SPOT aplikovatelný jednoduše a to na všechny typy digitálních archivů a lze jej využívat také k opakovanému monitorování stavu archivu.

Plný text k přečtení zde http://www.dlib.org/dlib/september12/vermaaten/09vermaaten.htmldoi:10.1045/september2012-vermaaten

úterý 11. září 2012

Hrajeme si s DOSem, historické ovladače a SW

Honza narazil na pěknou stránku (http://www.osdos.net/download.htm) s historickým softwarem a ovladači. Některé odkazy nefungují, pak se stačí podívat na první sklizně stránky na archive.org a zkusit to tam. Pomocí různých nástrojů jako je DOSBOX (http://www.dosbox.com) nebo Virtualbox si můžete vyzkoušet emulaci v praxi.

pondělí 3. září 2012

Velmi pěkné "návodné" video - Bill LeFurgy: Steps in a Digital Preservation Workflow

Video z online semináře pořádaného divizí americké asociace knihoven ALCTS. Video má podobu prezentace s výkladem v angličtině. Podává velmi pěkný (i když někdy zdlouhavý) popis procesů, které každá instituce může udělat pro ochranu svých digitálních dokumentů. Prezentace je plná diagramů, odkazů apod.
Prezentace pomůže pochopit problematiku i naprostému začátečníku a organizaci, která se chystá s ochranou digitálních dat začít.
Ke shlédnutí na YouTube - http://youtu.be/0A6MVp8GijQ
Video trvá hodinu, prezentace samotná 30 min, po 30 minutě začínají otázky, které jsou také velmi zajímavé.